İLİŞKİMİZDE AYNI CEPHEDE Mİ SAVAŞIYORUZ?

Biliyorsunuz astrolojik yeni yıl ilkbahar ekinoksu ile başlar. Bahar ile birlikte Güneş ışınları yeryüzünü ısıtır, doğa yeniden uyanır ve canlanır. Bizim için ekinoks tarihindeki gökyüzü konumu, o yılın nasıl geçeceğinin bir habercisidir. Bu yıl ekinoksa Terazi burcunda dolunay ile girdik. Bu hafta yine Terazi burcunda ikinci bir dolunay gerçekleşiyor. Yani aynı ay içinde aynı burçta iki dolunay! Başka bir deyişle, bu yıla damgasını vuracak olan konu “ilişkiler”

Neden bu dönemde ilişkiler temalı bir vurgu var gökyüzünde acaba? Zirvenin değişeceği bir dönemde, güç temaları ve iktidar savaşı hakimken yukarıya, neden ilişkiler ekinoksa damga vuruyor dersiniz?

Uzun dönem planlarının gözden geçirildiği, eski modası geçmiş kalıpların ve kurumların yıkılması gerektiği bir dönemden geçiyoruz da ondan. Güç ve iktidar için sağlam bir ekip çalışması ve güçlü birliktelikler gerekir. Yani aynı yöne baktığın, aynı hedefi paylaştığın insanlarla zirveye yol alırsın.

Değişen çevresel koşullarla birlikte yeni olana adapte olma süreci, kimilerimiz için zorlu bir süreçtir. Değişimden korkan, eskiye sıkı sıkıya bağlı olanların yıkılan düzeni kabul etmeleri kuşkusuz zaman alacaktır. Toplumsal bir varlık olan insanın, hayatının merkezinde ilişki vardır. Sevgiyi karşımızdaki kişinin üzerinden öğreniriz. Bu çoğu zaman ve sıklıkla “aşk”tır. Ama böyle olmak zorunda değil elbette. Sahip olduğumuz ev hayvanı, pencerenin önündeki çiçek ve telefonun ucundaki dostumuz da bize sevgiyi öğretir, yeter ki açalım kalbimizi.

Geçen sene yaz döneminden bu yana gökyüzünde Mars ve Venus’un dansına şahitlik ediyoruz. Önce Mars tutulmayla geri gitti ardından Venus.. Her ikisi de bizi bugüne hazırladı aslında.. Biz ne kadar farkındaydık orası şüpheli bana göre. Günlük kaygılarla aynı telaşın içinde yaşadık günlerimizi. Gökyüzü “ilişkilere” geçen yaz, özellikle Ağustos ayında dikkat çekmeye çalıştı. İçinde bulunduğun ilişki seni tamamlıyor mu? Gruplar seni yarına taşıyacak olan gruplar mı? Diğerlerinden farkını tam olarak ifade edebiliyor musun? Belki bazılarımız geçen yaz başlayan bu süreci sancılı da olsa tamamlayabilmiştir, bazılarımız ise aynı şekilde kararsızlıkla devam ediyordur hayatına, bilemem. Ama gökyüzü bir şans daha veriyor özgürlüğe. Birey olabilmek, ilişkinin içinde kendi değerini koruyabilmektir. Eşit ilişki kurabilmektir. Bu dolunay gerçek bir test!

Anlamamız gereken şey; aşk, cinsellik ve ilişki, birbirinden farklı temalar. Bunların tanımı kuşkusuz her birimize göre değişir. Ancak kesin olan şey bu üç temanın hayatımızda doğru harmanlanması gerektiğidir. İlişkide olduğumuz kişi, ortağımız, sevgilimiz, arkadaşımız olsun fark etmez. Kendimize sormamız gereken soru; bu kişiler bizi yarına taşıyabiliyor mu? Hayatımdaki insan hedefimi gerçekleştirmem için bana ne kadar destek?  Bu kişi benim değişimime ayak uydurabiliyor mu? Hatta en önemli soru; hayatımdaki kişi bana saygı duyuyor mu?

Geçen yılın son altı ayı olayların birikmesi ve baskılanmasıyla ilgiliydi. Bu yılın ilk altı ayı ise, bilinçdışının yüzeye çıkmasıyla oluşan farkındalık ve çözülmeyle ilgili. İlhamlar ve kişisel hayallerle ilgili.

Hepimizin yarına umutla bakmaya ve duygusal olarak doymaya ihtiyacı var. Zorlu bir zirve tırmanışı yapmış gibiyiz hepimiz. Eksik olan neşeyi, huzuru, dinginliği yanımızdaki kişide aramamız kadar doğal bir şey yok.

Savaşta, ateşkes zamanı siperlere geri çekilir askerler. Yaralar sarılır, bedenin ihtiyaçları karşılanır, yeni taktikler konuşulur. İşte günlük hayatımız da böyle bir savaş, bir bakıma. Akşam saatleri ise, siperimize yani evimize çekildiğimiz zamanlar. Evimiz bizim mabedimiz. Duygusal olarak beslendiğimiz yer, bedenin ihtiyaçlarını karşıladığımız alan. Burada hayatımızı, bedenimizi, hayallerimizi, yarınımızı paylaştığımız insanla yeni savaş taktikleri konuşmamız kadar doğal bir şey olamaz.

O zaman aynı savaşta değilsek, aynı yöne bakmıyorsak, aynı nedenlerle bir arada değilsek ve birbirimizi desteklemekten vazgeçtiysek, neden hala aynı cephedeyiz? Bizi tutan şey nedir?

Hadi düşünelim biraz…

Leave a commentÖzlem Aslan

6 ay ago

Ağzınıza yüreğinize sağlık

Didem Can

6 ay ago

Teşekkürler 🙂

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 28 aboneye katılın

Sayılı uluslararası diplomalı astrologlardan Didem Can ile astroloji eğitimi başlıyor.

Astroloji ile ilgilenen veya uzmanlaşmak isteyenlere temel ve ileri seviye eğitimler yüzyüze veya online olarak yapılacaktır.

error: Content is protected !!